Back to Question Center
0

Semalt: Што е препорака Darodar.com?

1 answers:

Ако редовно ја проверувате вашата сметка на Google Analytics, може да забележите некој извор за упатување во каналите за стекнување. Накратко, овие извори изгледаат невини додека правилно не проверите што се случува со вашите аналитички податоци. Разни веб-администратори и блогери забележуваат значителен износ на сообраќај кои доаѓаат на нивните веб-страници од darodar.com. експерт за Семалт , Џулија Вагнева, предупредува дека лажниот сообраќај не е ограничен само на darodar.com, тоа доаѓа од тони други референции и нивните сродни врски, како што се бесплатните веб-страници, kambasoft, 7makemoneyonline и други. Овие сајтови се подигне црвено знаме за веб-администратори, бизнисмени и продавачи, и е време да дознаам што е darodar.com и како функционира оваа упатна спам услуга.

Што е Дародар?

Во 2013 година, некои веб-администратори забележаа уникатни референтни посети од страницата позната како darodar.com и нејзините варијации. Луѓето откриле дека нивните сајтови добиваат 200-2000 посети месечно од чудни и сомнителни веб-страници, а стапката на отскокнување е 100%, што значи дека посетителите не поминуваат повеќе од една секунда на нивните сајтови. Наскоро сопствениците на сајтови и веб-администраторите се сопнаа на дародар како најистакнато упатување на спам мрежа.

Тоа е безбедно да се спомене дека darodar.com самиот пазари како најдобра оптимизација компанија која помага да се подобри рангирање на вашиот сајт. Всушност, оваа компанија ја загадува сметката на Google Analytics со лажен сообраќај и главниот проблем е тоа што е невозможно да се ослободи од нејзиниот спам за упатување. Веб експерти тврдат дека darodar донесе на црна шапка оптимизација тактика врати на работа. Оваа компанија се појави како спам референтен гигант, а нејзините т.н. алатки за веб-мастери се насочени кон мали и големи веб-страници со пониски броеви на посетители. Со други зборови, можеме да кажеме дека оваа веб-страница не се мачи да внесе вистински сообраќај и да ги насочи малите и средните претпријатија да го подобрат сопствениот ранг.

Како функционира

Ако се прашувате како функционира darodar.com, дозволете ми да ви кажам дека неговите ботови и пајаци испраќаат тони барања до достапниот дневник за пристап на вашиот веб-сајт. пристап до датотеката, креирајте врски со HTML реферер и потоа да се појавувате како референтни посети на вашата сметка на Google Analytics. Исто така се верува дека darodar.com испраќа десетици лажни посетители на сајтовите и ги троскува податоците на Google Analytics. Главниот проблем е дека ботови игнорираме директивата robots.txt, барајќи од нив да не индексираат. Датотеките Robots.txt се користат за обесхрабрување на реалните ботови од индексирање на вашата веб-страница и собирање на информации.Повеќе од веб-роботите пристапуваат до серверите на вашата страница на дневна основа.Google и други пребарувач , исто така, користи роботи за индексирање на вашиот сајт, а тоа е тоа што го прави darodar.com.

Што треба да направам

Никогаш не треба да посетувате darodar.com или било која друга партнерска веб-локација, ако сакате да ја осигурите вашата безбедност на интернет. Исто така, не треба да ги користите неговите приклучоци и не обидувајте се да го отстраните darodar.com од вашите резултати од пребарувањето . Уште сериозно, треба да го исчистите кешот за да се осигурате дека darodar.com и нејзините филијали не се повеќе присутни во вашата историја. За да се ослободите од овој спам за упатување, треба да го филтрирате од вашата сметка на Google Analytics. Иако никогаш нема да ги запре ботови од отворање на вашиот сајт, ќе се ослободат од зголемените податоци околу darodar.com и копчињата за веб-страница. Можете исто така да го блокирате darodar.com од .htaccess датотеката, и тоа може да се направи со вметнување на специфичен код на врвот на вашата URL адреса.

November 29, 2017
Semalt: Што е препорака Darodar.com?
Reply