Back to Question Center
0

Semalt: Како да го блокираш спам на IIS

1 answers:

Реферер спам стана вообичаена и грозна закана поради ширењето на нови блогови во последно време. Исто како и коментарот и спам за спасување, реферер-спамот е дизајниран да ги поврзува сајтовите со навреда со цел да се вози сообраќај и да се подигне сообраќајот на пребарувачот . Вообичаено, коментарите и ботови за следење може да се чуваат со помош на човечки методи за верификација, како што се услугите за китенштат, капча и спам, вклучувајќи Аскемт.

За жал, реферер спам е сосема различен котел со риба. Тоа е затоа што не се обидува да објавува линкови на веб-страница директно. Наместо тоа, бот се потпира на блогери кои сакаат да објавуваат статистики на нивните сајтови за тоа каде нивниот сообраќај доаѓа од попознат како референт. Овие spambots хит на вашиот веб-сајт со лажни реферер кој води назад кон вашиот сајт. Одеднаш, сопствениците на блог започнуваат да забележуваат статистики на живи реферери кои се прикажани на нивните веб-страници со врски назад кон чудни веб-страници. Ботот го прави ова повеќепати, и ако ништо не се направи, ботови може да заземаат огромни количини на пропусниот опсег, што резултира со одбивање на услуга (DOS).

експерт Мајкл Браун, експерт Семалт , наведува дека во најдобар случај, ботови ќе ги поплават вашите дневници со лажни податоци што ќе ве остават без идеја од каде доаѓа вашиот сообраќај. Ако сте погодени од овие ботови, тука е како да го блокираш спам на iis:

ISAPI преработи

Веб-администраторите кои биле погодени од ботови на реферер, се изненадени кога сфаќаат дека можат да ги задржат ботови, правејќи промени во две реда на врвот на ISAPI преработи ја датотеката httpd.ini. Изведувањето на овие промени врши проверка на препорачувачот на сите пристигнати сообраќај против вашата листа на познати ботови за реферери. Откако ќе се открие совпаѓање, нема да се врши понатамошна обработка и ќе биде испратена страница со грешка која не е пронајдена (404).

#Black реферал SPAM

# Додади клучни зборови помеѓу подолу и одделени со |

RewriteCond референт:. * (?: клучни зборови | оди | тука). *

RewriteRule (. *) $ 1 [I, F].

За да ги задржите ботови надвор, пополнете ги заградите користејќи клучни зборови како што е наведено погоре од референтната низа и одделете ги со симболот на цевката. Ако ботови ве удираат укажувајќи на сајтот 1.marine.com и site2.marine.com, само внесете ја морската клучен збор. Тоа ќе ги блокира сите тековни и идни обиди од сајтови со зборот "морски" од притискање на вашиот сајт. Имајте на ум дека ISAPI Rewrite не прави разлика помеѓу добар референтер од лош. Ова значи дека секој реферер со зборови што одговараат на она што сте го поставиле ќе биде блокиран дури и ако тоа е легитимен сообраќај.

Откако ќе ги поставите филтрите во место, ќе забележите промена во вашите референтни дневници. Ако ботови те удриле навистина навистина, ќе има значително намалување на употребата на ресурсите на системот. Иако ISAPI Rewrite за да ги спречи упатувачките ботови не може да биде најелегантно решение на проблемот, тоа е многу ефикасно во нивно чување.

Ботови секогаш се развиваат

Пред да седнеш и да се релаксираш затоа што успеа да го блокираш спамот на ИИ, имајте на ум дека ботови секогаш се развиваат. Порано или подоцна тие ќе ги надминат вашите филтри за спам. За да ги задржите пред ботови, следете ги вашите дневници за реферали. Ако забележите какви било нови адреси на спам за спама, додајте ги во вашата листа.

November 29, 2017
Semalt: Како да го блокираш спам на IIS
Reply