Back to Question Center
0

Корисни совети и трикови од Semalt за тоа како да го исклучите роботот и спам од вашата веб-страница

1 answers:

Исто така познат како spamdexing, упатување бомбардирањето е сегашниот тренд во дигитален маркетинг сектори кои ќе пропадне вашиот веб-сајт WordPress за помалку од една недела. Во изминатите неколку месеци, пријавени се случаи на веб-пребарувач и спамер за спамери кои влијаат на веб-страниците за е-трговија, што претставува голема опасност за сајтовите во раната фаза на развој.

Неодамна, започнавме веб-страница за фотографии фокусирана на бебиња и деца. Како нова веб-страница, ние се концентриравме на развивање на нашата веб-страница, но заборавивме да ги блокираме роботите од индексирање на страницата. За жал, спем-спем-спам и спамер со спамери виделе можност да ги искористат. Почнавме да примаме реферали кои потекнуваат од порно сајт.

Како веб-администратор, вие не сакате да се најдете себеси заглавени од злонамерни реферали. Crawler referrer спам работи за да ви испрати малициозни линкови и возење лажен сообраќај кон вашиот ново развиен веб-сајт. На долг рок, ќе кликнете на линкот со намера да идентификувате од каде доаѓа најголемиот дел од вашиот сообраќај. Ова е како спамери заработи долари. Еве трикови и совети од Џек Милер, Севалт Високи менаџер за успех на клиентите, кој ќе ви помогне да го исклучите роботот и спам од вашата веб-страница.

Што треба да знаете за реферер спам

Пристапот на спамери кон сопствениците на веб-страниците и онлајн пазарот се менува со текот на времето. Во моментов, спамери правеаат автоматски барања за сопственици на веб-страници и оставаат лажни URL-и кои ги пренасочува сопствениците на веб-страниците на малициозни веб-страници. Напаѓачот трикови онлајн пазарот да кликнете автоматски врски од љубопитност..По кликнувањето на линковите, спамерите завршуваат со заработка на вистински пари, наречен како рекламација.

Crawler referrer спам работи на зголемувањето на лажни сообраќај на вашата веб-страница. Времето што го прават фалсификуваните посети доведува до голема брзина на отскокнување и минимално времетраење на сесијата, критичен фактор што води до алгоритми кои го рангираат клучниот збор за конвертирање како занемарлив. Спамери ги искористат предностите на спам за спам каде што автоматизираните кодови го киднапираат вашиот код за анализа на Google и завршуваат превиткување на вашите податоци.

Трикови за тоа како да го исклучите роботот и спам од вашите анализи

Користење на GM блок ботови за блокирање на реферер спам

Дали сте вебмастерот кој се соочува со спакуван реферер спам на вашите анализи? Нема потреба за паника. GM Бот Ботс е еден од најубавите WordPress приклучоци кои работат за исклучување на роботите и спам, како што се best-seo-solution.com и blackhatworth.com од вашата Google анализи. За да отстраните реферер спам користејќи додаток на WordPress, испратете ја најновата верзија на GM Block Bot на вашата веб-страница, а потоа активирајте ја.

Користење. Htaccess датотека за блокирање на реферер спам

Како вебмастерот, можете лесно да го спречите и исклучите реферер спем користејќи. Htaccess датотека. Оваа конфигурациска датотека работи за блокирање на малициозни URL-и од упатување на вашата веб-страница на WordPress. Едноставно додадете генериран код во вашата. Htaccess датотека за да го блокирате реферерот на пребарувачот од skewing со записите на вашата кампања.

Што треба да знаете за духот реферер

Во споредба со спамери за рефериране на лозинки, спам од непријатели може да се исклучи со поставување на филтри за блокирање на адресите со спам. Направете и користете валидно име за име на блокирање на нелегитимни адреси од обезбедување на податоци на вашата сметка.

По блокирање ботови, реферер спам, и несаканиот сообраќај од кои се однесуваат на вашата веб-страница очекува драстичен пад во сообраќајот на вашиот веб-сајт. Сепак, вашата отскочна стапка ќе пука и ќе наиде на високи периоди на траење на сесијата. Бидете внимателни и активни да го исклучите роботот и спам од прескокнување со извештајот на Google Analytics.

November 29, 2017
Корисни совети и трикови од Semalt за тоа како да го исклучите роботот и спам од вашата веб-страница
Reply